Close
  • Kawa z Adwokatem

Spółka cywilna w praktyce

Przepisy dotyczące większości spółek można znaleźć w kodeksie spółek handlowych. Ale w przypadku spółki cywilnej jest inaczej. Spółka cywilna opisana jest… w kodeksie cywilnym. Bo też i jest to spółka pod wieloma względami nietypowa.

jeśli chodzi o spółkę cywilną  – podstawa prawna to art. 860 (i dalsze) kodeksu cywilnego.  Może myślisz, że spółka to spółka i nie ma większego znaczenia, czy chodzi o spółkę cywilną, czy też o spółki prawa handlowego? No to jesteś w błędzie. Nawet jeśli w przepisach dotyczących spółki cywilnej pojawia się słowo „wspólnik”, to np. ze spółką z o.o. ma to niewiele wspólnego.

W przypadku np. sp. z o.o. podmiotem jest spółka- jako osoba prawna, w przypadku spółki cywilnej – osoby fizyczne jako wspólnicy. To wspólnicy są przedsiębiorcami.

Spółka cywilna – w przeciwieństwie np. do spółki z o.o. nie ma osobowości prawnej. Jeśli tak – to czy taka spółka może pozwać inny podmiot, lub też czy spółkę cywilną można w ogóle pozwać?

Spółka cywilna – kto będzie pozwany?

 

Może i samej spółki jako takiej to nie, ale…

A jeśli już mowa o pozywaniu to pozostaje kwestia odpowiedzialności wspólników za zobowiązania:

 

Odpowiedzialność wspólników spółki

Zastanawiasz się, jak „wygląda” odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej?

Przeczytaj art. 864 k.c. Dowiesz się, że wspólnicy za zobowiązania spółki odpowiedzialni są solidarnie.

A wiesz w ogóle co to oznacza?

Może nie zwróciłeś uwagi na ten przepis i uważasz, że to nie ma znaczenia?

To doczytaj jeszcze art. 366 k.c. – kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Ponadto aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.

To kolejny powód, aby zastanowić się, czy spółka cywilna to faktycznie najlepsza opcja.

 

Często zadawane pytania:

  • czy wspólnikami spółki cywilnej mogą być małżonkowie?

Owszem – mogą. Tylko nie wiem czy to jest najlepszy pomysł. pomyśl co będzie, jak doszłoby do rozwodu…

(małżonkowie mogą być wspólnikami, niezależnie od tego, jaki mają ustrój majątkowy w swoim małżeństwie)

  • czy tylko osoby fizyczne mogą być wspólnikami spółki cywilnej?

Otóż nie tylko osoby fizyczne.

  • czy wspólnikiem spółki cywilnej może być cudzoziemiec?

Co do zasady może. Istotne jest jednak, z jakiego kraju pochodzi. na takich samych zasadach jak obywatele polscy mogą być wspólnikami obywatele państw UE, stron umowy EOG – czyli Europejski Obszar Gospodarczy (oraz osoby z państw nie będących stroną  umowy o EOG, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa z UE) A co do obywateli innych państw? tak, jeśli spełniają wymogi art. 13 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

A może przekształcenie?

Być może teraz właśnie zdałeś sobie sprawę, iż jednak spółka cywilna nie jest najlepszą formą prowadzenia biznesu.

To mam dobrą wiadomość. Spółka cywilna może zostać przekształcona w inną spółkę -już taką uregulowaną w kodeksie spółek handlowych.

I jeszcze jedno:

nie wiem, jaka forma prowadzenia biznesu będzie najlepsza w Twoim przypadku. Każde rozwiązanie ma jakieś wady i zalety. Zawsze jednak sugeruję: zastanów się i świadomie podejmuj decyzje.

A jak masz wątpliwości, skontaktuj się z adwokatem. No i pamiętaj, że zawsze jest jeszcze tzw. „aspekt podatkowy”. To tez weź pod uwagę rozważając w jakiej formie będziesz prowadził biznes.

 

 

UWAŻASZ ARTYKUŁ ZA WARTOŚCIOWY? PODZIEL SIĘ Z INNYMI!

Nazywam się Katarzyna Skowrońska, jestem adwokatem i codziennie pomagam ludziom takim jak Ty. Na tym blogu publikuję posty eksperckie z zakresu prawa, ale pisane w sposób czytelny i zrozumiały dla każdego. Rozgość się, a w razie pytań jestem do Twojej dyspozycji >> katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Fatal error: Call to undefined function qode_icon_collections() in /kawa_blog/wp-content/plugins/qode-listing/modules/single/templates/parts/enquiry.php on line 4