Close
  • Kawa z Adwokatem

małżeństwo a konkubinat #1

Nie będę mówić, co dla Ciebie lepsze, bo pewnie sam to wiesz. Napiszę więc o skutkach prawnych takich decyzji, bo może sam wszystkiego nie wiesz, albo nie pamiętasz. Po to, abyś wszystkie decyzje podejmował ze świadomością ich konsekwencji.

Pewnie sam masz doświadczenie i wiesz co się lepiej sprawdza.

Pewnie wiesz, że jak się chce zakończyć taki związek partnerski, to jest z tym łatwiej niż gdyby trzeba się było rozwodzić. Może jeszcze wiesz, ze jak jest małżeństwo,  to – co do zasady pojawia się też majątek wspólny. I tak w sumie jest, ale to nie wszystko:

Dalsze istotne kwestie,o których trzeba pamiętać to :

  • dziecko  

w związkach nieformalnych tez pojawiają się dzieci (w sumie oczywiste) Tyle że… w małżeństwie to zawsze wiadomo, kto jest ojcem dziecka.

Jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, albo przed upływem  300 dni od jego ustania lub unieważnienia domniemywa się, ze pochodzi ono od męża matki.  (naprawdę: nawet jak małżonkowie od dwóch lat razem nie mieszkają)

Takiego domniemania oczywiście nie ma w sytuacji związku nieformalnego.

W takiej sytuacji ojciec dziecka musi w USC dziecko uznać (jak nie jest zbyt skory, aby to uczynić, matka dziecka może go pozwać o ustalenie ojcostwa)

  • nazwisko dziecka  

Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeśli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca.

 

  • dziedziczenie      

Małżonkowie co do zasady dziedziczą po sobie z ustawy. Nie musisz nic robić (pisać żadnych testamentów), a mąż czy żona będzie dziedziczyć.

Inaczej zupełnie jest w przypadku konkubinatów. Konkubenci to niestety w świetle prawa spadkowego ludzie sobie obcy – aby partner czy partnerka w przyszłości dziedziczył powinieneś pomyśleć o tym wcześniej i napisać dobrze przemyślany testament.

Przy dziedziczeniu powstaje też kwestia podatków, bo małżonkowie są co do zasady od podatków od spadków i darowizn zwolnieni. Zupełnie inaczej niż konkubenci…

UWAŻASZ ARTYKUŁ ZA WARTOŚCIOWY? PODZIEL SIĘ Z INNYMI!

Nazywam się Katarzyna Skowrońska, jestem adwokatem i codziennie pomagam ludziom takim jak Ty. Na tym blogu publikuję posty eksperckie z zakresu prawa, ale pisane w sposób czytelny i zrozumiały dla każdego. Rozgość się, a w razie pytań jestem do Twojej dyspozycji >> katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Fatal error: Call to undefined function qode_icon_collections() in /kawa_blog/wp-content/plugins/qode-listing/modules/single/templates/parts/enquiry.php on line 4