Close
  • Kawa z Adwokatem

Dostałem pozew. I co mam teraz zrobić?

Dostałeś pozew? czyli będziesz w sprawie występował w charakterze pozwanego. Przede wszystkim obierz ten pozew od listonosza (z poczty, gdzie będzie on pozostawiony przez listonosza). Odbierz pozew, bo jeśli tego nie zrobisz, to…

niestety sprawa nie zniknie: licz się z tym, iż przesyłka wróci do nadawcy czyli do sądu i będzie to miało dla Ciebie określone skutki.

Ok, zakładam, że pozew odebrałeś, otworzyłeś kopertę, czytasz i…

nie wierzysz w to co czytasz/ niewiele z tego rozumiesz/ całkowicie się nie zgadzasz z tym, co jest tam napisane.

Czy warto odpowiadać na pozew?

Tak się też zdarza.  Ale teraz spokojnie. Przeczytaj jeszcze raz powoli. Zapewne wraz z tym pozwem znajdziesz w kopercie pismo z sądu, w którym to piśmie sąd zobowiąże Cię, abyś złożył odpowiedź na pozew. Potraktuj to poważnie. Nie myśl: „to głupoty, nie ma sensu odpisywać”. Jest sens odpisać na pozew, nawet jeśli uważasz, że żądanie pozwu jest zupełnie bez sensu.

Na pewno warto też poradzić się prawnika. Choćby dlatego, iż zdarza się czasami, że np. roszczenie jest przedawnione. A to akurat jedna z tych rzeczy, których sąd nie weźmie pod uwagę sam „z urzędu”.

Dostałem pozew – i co ja mam teraz zrobić?

Możliwe są też inne sytuacje – może to akurat nie Ty powinieneś być pozwanym? Albo pozwanym powinien być ktoś jeszcze?

A może kwota, której ktoś się od Ciebie domaga jest zbyt wysoka? Bo np. już część zapłaciłeś.

Takie sytuacje mają miejsce w prawdziwym życiu.

Dlatego odpowiedź na pozew jest ważna.

A w odpowiedzi na pozew musisz napisać, jakie jest twoje stanowisko.

Czyli jakiego orzeczenia oczekiwałbyś od sądu.

Oczywiście – samo napisanie, że się nie zgadzasz ze stanowiskiem tego co wniósł pozew to jeszcze trochę za mało. W sądzie liczą się dowody. Dowody to np. zeznania świadków, dokumenty, wydruki maili… Wnosząc odpowiedź na pozew to Ty musisz zadbać o to, aby złożyć w sądzie wnioski dowodowe.

Tak więc jeśli zostałeś pozwany, trzeba będzie napisać odpowiedź na ten pozew.  I zawnioskować dowody, które potwierdzą to, co w odpowiedzi napisałeś.

A w dalszej kolejności sąd wyznaczy rozprawę. Jeśli będzie wielu świadków do przesłuchania, to i tych rozpraw będzie zapewne kilka.

Ale tak już jest – jesteś pozwanym i musisz – jak my to mówimy  – „wdać się w spór co do istoty sprawy”

Tak – możesz działać sam. Przepisy nie nakazują Ci „zatrudnienia” adwokata.

Zastanów się jednak czy nie lepiej powierzyć (choćby tylko napisanie odpowiedzi na pozew) komuś kto wie jak to zrobić?

A wiesz, jakie są konsekwencje zupełnego braku aktywności procesowej?

Jeśli myślisz, że jak nie odpowiesz na pozew i stawisz się na rozprawie to nic się nie stanie i bez twojej obecności sąd nic nie zrobi, to nie, to tak nie działa.

 

UWAŻASZ ARTYKUŁ ZA WARTOŚCIOWY? PODZIEL SIĘ Z INNYMI!

Nazywam się Katarzyna Skowrońska, jestem adwokatem i codziennie pomagam ludziom takim jak Ty. Na tym blogu publikuję posty eksperckie z zakresu prawa, ale pisane w sposób czytelny i zrozumiały dla każdego. Rozgość się, a w razie pytań jestem do Twojej dyspozycji >> katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Fatal error: Call to undefined function qode_icon_collections() in /kawa_blog/wp-content/plugins/qode-listing/modules/single/templates/parts/enquiry.php on line 4