Close
  • Kawa z Adwokatem

Kiedy i jak możemy podzielić nasz wspólny majątek?

Co do zasady najczęściej wspólny majątek małżonkowie dzielą po rozwodzie. Ale… czy można podzielić wspólny majątek, jak wciąż pozostaje się w małżeństwie? I czy zawsze trzeba w tym celu iść do sądu?

Najczęściej majątek wspólny dzielony jest po rozwodzie. Ale nie zawsze tak musi być.

Można żyć w całkiem udanym małżeństwie i majątek ten podzielić.

Tylko najpierw trzeba zawrzeć umowę w przedmiocie rozdzielności majątkowej. To najczęściej robi się w kancelarii notarialnej.(nie obawiaj się kosztów,  nie kosztuje to wcale bardo dużo)

No chyba, że taka umowę macie już od dawna.

Wtedy można przystąpić do podziału majątku.

Tylko pamiętać trzeba, iż podziałowi podlega majątek wspólny. Majątki osobiste małżonków podziałowi nie podlegają. A co wchodzi w skład majątku wspólnego? O tym już wspominałam, ale przypomnę:

chodzi o przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności przez oboje małżonków, lub przez jednego z nich; mowa też o pobranym wynagrodzeniu za pracę (dochodach z innej działalności każdego z małżonków, dochodach z majątku wspólnego, jak również dochodach z majątku osobistego każdego z małżonków.

Jeśli nie znałeś wcześniej przepisu art. 35 k.r.o., to czas to zmienić:

w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzenia udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

Ok, no to wszystko jasne.

Zauważyłeś na pewno, iż mowa w przepisie o czasie trwania wspólności ustawowej, nie zaś czasie trwania małżeństwa?

Jest też często podnoszona wątpliwość- czy trzeba od razu dzielić cały majątek?

No cóż – można pozostawić (w szczególności, gdy dzielicie majątek umownie) coś wspólnego.

Pytanie tylko : w jakim celu?

Znowu więc pojawia się kwestia: co jest moim celem? Na czym mi zależy?

I jeszcze taki drobiazg:

nie myślałeś chyba nigdy, aby takiego podziału dokonać z pokrzywdzeniem wierzycieli?

To dobrze, bo taki pokrzywdzony wierzyciel  ma całkiem sporo instrumentów prawnych, z których mógłby skorzystać. O skardze pauliańskiej już na blogu wspominałam…

UWAŻASZ ARTYKUŁ ZA WARTOŚCIOWY? PODZIEL SIĘ Z INNYMI!

Nazywam się Katarzyna Skowrońska, jestem adwokatem i codziennie pomagam ludziom takim jak Ty. Na tym blogu publikuję posty eksperckie z zakresu prawa, ale pisane w sposób czytelny i zrozumiały dla każdego. Rozgość się, a w razie pytań jestem do Twojej dyspozycji >> katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Fatal error: Call to undefined function qode_icon_collections() in /kawa_blog/wp-content/plugins/qode-listing/modules/single/templates/parts/enquiry.php on line 4